Kopya koyun ‘Oyalı’ anne oldu

İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesinde dünyaya getirilen Türkiye’nin ilk kopya koyunu olan ”Oyalı”, anne oldu. Yeni doğan kuzuya “Bahar” ismi verildi.

İSTANBUL – ”Oyalı”, dün İÜ Veterinerlik Fakültesinde sezaryen operasyonuyla ilk doğumunu gerçekleştirdi ve 4 kilogram ağırlığında, sağlıklı bir dişi kuzu dünyaya getirdi. Kuzuya ”Bahar” ismi verildi.

TÜBİTAK ve Devlet Planlama Teşkilatınca desteklenen proje, İÜ Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Sema Birler yönetimindeki uzman bir ekip tarafından hayata geçirildi ve Türkiye’nin ilk kopya koyunu, Kasım 2010 tarihinde yapılan suni tohumlama uygulaması sonucu normal yollardan gebe kaldı.

Uzmanlar, bu doğumun ”klon canlıların, klonlanan canlılara sadece genetik anlamda değil, diğer açılardan da benzediklerinin ve tüm normal fonksiyonlarını yerine getirebildiklerinin gösterilmesi” açısından büyük önem taşıdığını ifade etti.

Türkiye’de bir ilke imza atan İÜ, klon çalışmalarını, 2005 yılından bu yana başarılı biçimde sürdürüyor. KOPYA KOYUN ”OYALI”
Prof. Dr. Birler yönetimindeki uzman ekip, 69 klon embriyoyu 8 koyuna transfer etmiş ve 2 koyun hamile kalmıştı. Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçiren koyunlardan ilki ”Oyalı”yı 21 Kasım 2007 tarihinde doğurdu. Hayvancılık ve insan sağlığını ilgilendiren birçok konuda çığır açabilecek bu çalışma, ”Türkiye’nin ilk klon projesi” olarak bilim tarihine geçti.