Ofiste başarının anahtarı yavru kedi resimleri

Japonya’da yapılan araştırmada ofiste masalarının üzerine yavru köpek ya da kedi resimleri koyan kişilerin işlerinde daha verimli olduğu ortaya çıktı.

Japonya’da bulunan Hiroshima Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı araştırma hayvanların iş hayatına olumlu katkı sağladığını ortaya çıkardı.

Çalışmaya göre iş yerlerinde masalarına yavru kedi ve köpek resimleri koyan kişiler yaptığı işlere daha çok odaklanabiliyor.

Bilim insanları masalarında kedi ya da köpeklerinin fotoğraflarına bakarak çalışan kişilerin çalışırken özellikle yavru hayvan resimlerine bakmasının motivasyonlarını olumlu yönde etkilediğini belirtti.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre çalışmayı yürüten ekip üç öğrenci grubu üzerinde bir test gerçekleştirdi. Bir grubun masasına lezzetli yiyeceklerin fotoğrafları, diğer masaya yetişkin kedi ve köpeklerin resimleri, son masaya ise onların yavrularının fotoğrafları yerleştirildi.

Çalışma performansları incelenen gruplar arasında yavru hayvan resimlerinin bulunduğu masada çalışan öğrencilerin performanslarının diğerlerine göre %10 oranında arttığı görüldü.

Hiroshima Üniversitesi’nden Hiroshi Nittono araştırmayla ilgili olarak şunları söyledi: “Sevimli hayvanların fotoğrafları bulunduğu mekanlara sempatik bir hava veriyor. Ayrıca masa başında çalışmak gibi özel konsantrasyon gerektiren durumlarda dikkatli davranış eğilimlerini arttırıyor.”