Türkiye’nin ilk mağara akrebi

Dim Mağarası’nda bulunan ”Iurus Kadleci”, Türkiye’de tespit edilen ilk mağara akrebi türü…

İZMİR – Farklı ve zengin ekosisteme sahip olması nedeniyle değişik ve çok nadir canlı türlerine ev sahipliği yapan Antalya’nın Alanya ilçesinde, Türkiye’nin ilk mağara akrebi olan yeni bir akrep türüyle 3 örümcek türü bulunduğu bildirildi.

Araknoloji Derneği Kurucu Başkanı Kadir Boğaç Kunt, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünden akrep uzmanı Ersen Aydın Yağmur’un da yer aldığı uluslararası ekip tarafından Dim Mağarası’ndaki çalışmalarda, Türkiye’nin ilk mağara akrebinin bulunduğunu söyledi.

”Iurus Kadleci” adı verilen akrebin, Ortadoğu ve Güney Doğu Asya’da yaşayan diğer mağara akrepleri gibi kör olmadığına işaret eden Kunt, ”Iurus kadleci türü, Türkiye’de varlığı bilinen Iurus cinsine ait diğer üç türden ince uzun yapısı, uzun yapılı parmakları ve kırmızımsı kahverengi renkleri sayesinde rahatlıkla ayırt edilebilir. Iurus cinsine bağlı diğer türler gibi bu türün de zehir etkisi, ülkemizin doğu ve güney doğu bölgelerinde yaşayan diğer akrep türlerine ve Akdeniz bölgesinde Sarı Akrep adıyla tanınan Mesobuthus gibbosus türüne kıyasla oldukça düşüktür” dedi.

ÜÇ YENİ ÖRÜMCEK TÜRÜ
Kunt, Alanya’nın sahip olduğu coğrafik ve jeolojik özelliklerinden kaynaklanan farklı ve zengin ekosistem çeşitliliklerinin, değişik ve çok nadir canlı türlerine ev sahipliği yaptığını dile getirerek, son bir yılda Alanya’da ”Hygrocrates deelemanus”, ”Harpactea alaiyensis” ve ”Maimuna anatolica” adı verilen üç yeni örümcek türünün de tespit edilip bilim dünyasına tanıtıldığını bildirdi.

Alanya’nın Taşatan Yaylası’ndan toplanan bu üç örümcek türünden ”Hygrocrates deelemanus”un, bağlı olduğu ”Hygrocrates” cinsinin bilinen sadece üç türü mevcut olduğuna dikkati çeken Kunt, ”Bunlardan ikisi Gürcistan’dan, bir diğeri ise yine ülkemizden ve Rodos adasından biliniyordu. Tanımlanan son türle bu çok nadir örümcek cinsinin tür sayısı dörde yükseldi” diye konuştu.

Kunt, dünyada yaklaşık 160 türle temsil edilmekte olan ”Harpactea” cinsi örümceklerin, Kuzey Afrika, Avrupa, Anadolu ve Kafkasya’da dağılım gösterdiğine işaret ederek, ”Türkiye’de ise toplam 20 türü bilinmektedir. Bu cinse ait örümcekler, genellikle orman altı yaprak döküntülerinin içerisinde, mağaralarda, ılık ve nemli ortamlardaki taş altlarında yaşamaktadırlar. Muhteşem birer avcı olduklarından dolayı bilhassa orman ekosistemlerinin zemininde, toprak oluşumuna yardımcı olan çeşitli organizmalarla beslenen böcekleri avlayarak ortamda denge unsuru oluşturmaktadırlar” dedi.

”Maimuna anatolica” adlı örümceğin ise Manavgat’tan Ermenek’e kadar son derece sınırlı bir dağılıma sahip olduğunu ifade eden Kunt, bu yeni türün, Dim Vadisi başta olmak üzere Alanya’nın tipik çamlık alanlarında sıklıkla karşılaşmanın mümkün olduğunu kaydetti.